اتاق رنگ, محصولات قدیمی

اتاق رنگ

اتاق رنگ اولین بار در ایران زیر نظر نماینده انحصاری و طراحی<تولید>واردات

 

*تجهیزات تعمیرگاهی نقی زاده*

                              

توضیح اتاق رنگ حتما بخونید

 

دنیای رنگ‌ها دنیای عجیب، جالب و متنوعی است. حالا این رنگ در هر کجا کاربرد داشته باشد حالت و خاصیت خود را داراست. یکی از جاهایی که رنگ و نوع آن مهم است، استفاده در اتومبیل و خودرو است. در این پست می خواهیم درباره اتاق رنگ کوره ای مطالب مختصر و کاربردی را برای شما عزیزان بگوییم.

گفته می شود که رنگ کوره ای و کلاً رنگی که در اتاق رنگ کوره ای زده می‌شود، جزو رنگ های خوب و ماندگاری است که می‌توان در رنگ آمیزی اتومبیل و صنایع فلزی از آن از آن استفاده کرد.

اتاق رنگ کوره ای به چه جایی گفته می شود؟

کوره به فضایی ایزوله اطلاق می شود که سبب می‌شود رنگ، بدون تأثیر از عوامل جانبی و محیطی روی بدنه یا قطعه فلزی قرار بگیرد.

یا به عبارت دیگر، اتاق رنگ کوره ای به اتاق کاملا تمیزی گفته می شود که کمی هوا در آن جریان دارد. همین هوای کم نیز به خاطر جلوگیری از ورود ذرات گرد و غبار به اتاق فیلتر می شود و استانداردهای خواص حرارتی دارد.

اتاق رنگ کوره ای توسط سازندگان معتبر ساخته می شود، پس هیچگاه نمی توان با استفاده از پلاستیک و اتاق پلاستیکی این اتاق کوره ای را ایجاد کرد، زیرا از نظر تنظیم حرارتی نمی‌توان چنین فضایی را با استفاده از پلاستیک به وجود آورد. استاندارد دما و حرارت در اتاق رنگ کوره ای

استاندارد حرارت در اتاق کوره باید حدود ۲۳ تا ۲۴ درجه باشد و در هر بخش از اتاق کوره این دما به طور دقیق و ثابت است. زیرا دما با سنسورها کنترل می شود.

ثابت بودن دما به مولکولهای رنگ و کلر اجازه می‌دهد، ضمن کاهش فاصله مولکولی بین خودشان، (که موجب استحکام رنگ می شود) شکل کریستالی یک دست و منظم تری پیدا کنند.

وقتی متخصص رنگ از اتاق رنگ کوره ای خارج شد، بعد از چند دقیقه حرارت تا ۶۲ درجه سانتیگراد بالا می‌رود، تا رنگ به پختگی و ظرافت لازم دست پیدا کند.

تفاوت اتاق رنگ کوره ای استاندارد و اتاقی که صرفاً در آن از گرمایش بخاری به عنوان اتاق کوره استفاده می کنند در این است که کوره ای که از چراغ‌های آی آر (IR) برای تولید و ایجاد حرارت و گرما استفاده می‌کند و این چراغ ها در سراسر اتاق کوره وجود دارد، دمای همه نقاط در آن یکسان است.

در این صورت نسبت به اتاق کوره ای که در آن از یک بخاری برای گرمایش استفاده می‌کنند، و دمای یکنواختی در آن وجود ندارد کیفیت رنگ به مراتب بهتر و بالاتر خواهد بود.

از فواید دیگر اتاق کوره ای که در آن از چراغ آی آر (IR) استفاده می‌کنند این است که این چراغ ها مثل زغال عمل کرده و رنگ را از زیر خشک می کنند.

زیرا دمای بدنه و سطح کار، با دمای اتاق نیز برابر است.

اما وقتی از بخاری در اتاق رنگ کوره ای استفاده می کنند، رنگ فقط از سطح بدنه و از رو خشک می‌شود و زیر رنگ هنوز خیس است و چون دما یکنواخت نیست، بعد از اینکه زیر رنگ هم به مرور خشک شود، تغییراتی منفی مثل کدری، مات شدن، فرو رفتگی و… در رنگ پدیدار می‌شود.

این موارد از جمله اشکالات اتاق رنگ کوره ای غیر استاندارد است.

این را نیز باید بدانید که اگر شما همه امکانات مناسب را در اختیار داشته باشید، باز هم برای به دست آوردن بهترین رنگ با بالاترین کیفیت، باید برای خشک شدن به آن زمان بدهیم.

اگر دو خودرو همزمان با هم رنگ شوند، آن رنگی بهتر و مناسب‌تر خواهد بود و جلوه بیشتری خواهد داشت که بین پولیش خوردن و رنگ شدنش، فاصله زمانی بیشتری باشد.

هر چقدر این زمان بیشتر شود رنگ بهتری حاصل خواهد شد.

نکته دیگر در بحث رنگ، در اتاق رنگ کوره ای،استفاده از آستر مناسب برای روی سطح کار است. زیرا برای نشست رنگ روی سطح مورد نظر و بهتر رنگ شدن آن، (چه آلومینیوم و یا آهن و یا …) نیاز به واسطه یا همان آستر است

البته اتاق رنگ ها در کل کشور تهجیزات تعمیرگاهی نقی زاده با توجه به فراگیری و پوشش نصب وتعمیر و نگهداری در مراکز نمایندگی ها خودرو و تعمیرگاها در سراسر کشور آماده به خدمت می باشد

شماره تماس : 09122338038 مهندس نقی زاده

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *